ČSOB Bratislava Marathon High Tatras Night Run Donovaly Night Run dm ženský beh BE COOL Sport Kids Academy

TLAČOVÁ SPRÁVA 15/18

Bratislava, 9. apríl 2018

OCENENIA RUNNING GALA ZA ROK 2017 SÚ ROZDANÉ, NAJLEPŠÍ MARATÓNEC JE TIBOR SAHAJDA

V predvečer 13. ročníka ČSOB Bratislava Marathon odovzdali organizátori z agentúry Be Cool výročné ocenenia Running Gala za rok 2017 v bezmála dvoch desiatkach rôznych kategórií.

Ocenenie pre najlepšieho maratónca roka si od predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa ČSOB Daniela Kollára prevzal Tibor Sahajda, ktorý si na MMM 2017 v Košiciach vo svojom treťom maratóne v živote výrazne zlepšil osobný rekord na 2:18:44 h a splnil limit na ME 2018 v Berlíne. Najrýchlejší ženský maratónsky výkon v roku 2017 dosiahla Katarína Jánošíková2:50:05. V USA žijúca a pracujúca Liptáčka obsadila vlani na prestížnom Newyorskom maratóne v kategórii 35 až 39-ročných žien časom 2:50:05 h výbornú tretiu priečku a celkovo dobehla zo žien na 34. mieste ako deviata z Európaniek.

Ocenenia pre najlepších polmaratóncov získali Boris Csiba, ktorý si aj na „staré kolená“ v 37 rokoch dokázal zlepšiť osobný rekord v Prahe na 1:08:22 h o 18 sekúnd, a v Rakúsku žijúca Slovenka Silvia Schwaiger (v októbri triumfovala v Innsbrucku za 1:19:15 h).

Najrýchlejší bežec roka na 10 km na ceste je Tibor Sahajda, ktorý sa na košických pretekoch Wizz Air Košice Runway Run v apríli po tréningovom kempe v Keni zlepšil na 30:17 min. Najlepší ženský čas na tejto trati dosiahla Petra Fašungová, ktorá tradičnú Majcichovskú deasiatku vyhrala za 35:41 min.

Ocenenie „Talent roka“ si v hlasovaní bežeckých trénerov a zástupcov klubov združených v SAZ vybojoval 16-ročný Andrej Paulíny z AK ZŤS Martin, ktorý na Európskom olympijskom festivale (EYOF) v Györi získal v behu na 1500 m bronzovú medailu.
Za „Bojovníkov roka“ vyhlásili triatlonového špecialistu Richarda VarguZuzanu Durcovú. Jedenásty z OH v Riu 2016 si toto ocenenie vybojoval za bronz na majstrovstvách SR v krose, čo mu zabezpečilo aj miesto v tíme pre ME v Šamoríne, kde sa od začiatku pustil odvážne do boja so súpermi a v úvode sa držal v prvej desiatke. Napokon skončil druhý najlepší z našich za Tiborom Sahajdom. Durcová, študentka veteriny v Košiciach, si na júlových ME do 23 rokov v Bydgoszczi utvorila na 10 000 m na dráhe osobný rekord 36:28,92 min.

Ocenenie od SAZ v kategórii „Organizátor – rozhodca – dobrovoľník“ získali traja vzácni muži. Čerstvý sedemdesiatnik Štefan Daňo si ho prebral od prezidenta SAZ Petra Korčoka za dlhoročnú aktívnu prácu v prospech rozvoja slovenskej atletiky v oblasti organizovania masových behov, predovšetkým Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, najstaršieho maratónu v Európe. V rokoch 1989 až 2016 bol predseda organizačného výboru MMM.

Ďalší ocenení v tejto kategórii získali Jaroslav Lieskovský, od 80. rokov minulého storočia organizátor, propagátor a spíker na masových behoch najmä v západoslovenskom regióne, a  Peter Blaho za dlhoročnú aktívnu prácu pri organizovaní Národného behu Devín – Bratislava (vlani 70. ročník), najstaršieho atletického podujatia na Slovensku. Bol dlhoročný člen organizačného výboru „Devína“ a prispel k udržaniu podujatia najmä v krízových rokoch, keď pretekom hrozil zánik.

RUNNING GALA  PREHĽAD OCENENÝCH ZA ROK 2017

Bežec roka - horský beh do 42 km: BORIS KOTMAN
Bežkyňa roka - horský beh do 50 km: MARTINA ČIBOVÁ
Najrýchlejší bežec roka - maratón: TIBOR SAHAJDA
Najrýchlejšia bežkyňa roka - maratón: KATARÍNA JÁNOŠÍKOVÁ
Najrýchlejší bežec roka - polmaratón: BORIS CSIBA
Najrýchlejšia bežkyňa roka - polmaratón: SILVIA SCHWAIGER
Najrýchlejší bežec roka - 10 km: TIBOR SAHAJDA
Najrýchlejšia bežkyňa roka - 10 km: PETRA FAŠUNGOVÁ
Najaktívnejší bežec roka: LADISLAV MARAS
Najaktívnejšia bežkyňa roka: MARTINA KOLIBÁROVÁ
Talent roka: ANDREJ PAULÍNY
Bojovník roka: RICHARD VARGA
Bojovníčka roka: ZUZANA DURCOVÁ
Bežecká rodina roka: RODINA VARGOVÁ (mama, dve dcéry a dvaja vnuci)
Bežecké podujatie roka do 1000 účastníkov: Svätoštefanský beh v Tvrdošovciach
Bežecké podujatie roka nad 1000 účastníkov: dm ženský beh v Bratislave
Bežecká komunita roka: Sanasport Runners Bratislava
Bežecký príbeh roka: Od tmavých uličiek až na stupeň víťazov
Ocenenie pre organizátora, rozhodcu alebo dobrovoľníka: PETER BLAHO, ŠTEFAN DAŇO, JAROSLAV LIESKOVSKÝ

ČSOB BRATISLAVA MARATHON 2018 V ZNAMENÍ TRIUMFOV SLOVENIEK, FAVORITA SAHAJDU ZRADILO BRUCHO

Bratislavský mestský maratón - ČSOB Bratislava Marathon videl po 11 rokoch opäť slovenské ženské víťazstvo. Špecialistka na duatlon a triatlon Kristína Néč-Lapinová vyhrala svoj prvý maratón v kariére a premiérovo dosiahla i čas pod tri hodiny - 2:58:41 h.
Stala sa len treťou slovenskou ženskou víťazkou v histórii podujatia, pred ňou triumfovali v roku 2006 v 1. ročníku Andrea Bérešová a o rok neskôr Dana Janečková. Víťazná Néč-Lapinová si pochvaľovala atmosféru na 13. ročníku ĆSOB Bratislava Marathon „Posledných 500 metrov by som dopriala každému. Ľudia boli skvelí.“

Víťazom maratónu mužov sa stal český bežec Jiří Čípa v osobnom rekorde 2:22:16 h. V Bratislave vyhral aj pred dvoma rokmi a každý zo svojich štartov okorenil osobným rekordom. „Keďže sa na štart postavil aj Tibor Sahajda, na víťazstvo som nepomyslel. Chcel som si len zlepšiť osobný rekord a stlačiť ho pod 2:23 h. Napokon mám oboje, som preto dvojnásobne spokojný,“ tešil sa Čípa.

Takmer o desať minút neskôr sa v cieli objavil v nedeľu najrýchlejší zo slovenských maratóncov Marián Zimmermann (pro-body.sk & ZRT Kluknava), ktorý sa tešil z takmer dvojminútového zlepšenia svojho osobného maxima na 2:31:20 h. „Predošlý osobný rekord som dosiahol na MMM v Košiciach na rýchlejšej a menej náročnej trati, preto si bratislavský čas veľmi cením. Od 40. kilometra to už bolo dosť náročné, objavili sa totiž prvé kŕče,“ priznal Zimmermann.

Hlavný favorit pretekov z domáceho klubu BMSC Bratislava Tibor Sahajda nedokončil maratón pre kŕče v brušnej dutine. Z trate zišiel predčasne medzi 29. a 30. kilometrom. Dovtedy suverénne viedol a vyzeralo to na útok na osobný rekord 2:18:44 h.

„Bežalo sami v pohode, polmaratón za 1:07:40 bol presne to, čo som si predstavoval. Vôbec som v nohách necítil únavu, myslel som si, že mám veľkú rezervu. Lenže prišiel 26. kilometer a do brucha som dostal nenormálne kŕče. Spomalil som, snažil som sa predýchať to, robil som, čo som mohol, no nešlo to. Pred 30. kilometrom som musel skončiť. Naozaj neviem, čo sa stalo, určite to však nebolo prepálené, lebo natrénované mám. Som sklamaný, ale idem ďalej - nevzdávam sa. Dám sa dokopy a pôjdem nejaký polmaratón, kde by som rád dokázal všetkým, že na to mám. Ďakujem zväzu i klubu, že mám ich dôveru. Verím, že im toto sklamanie vynahradím,“ sľúbil sklamaný Tibor Sahajda.

Polmaratón vyhral 29-ročný Keňan vo farbách rakúskeho tímu run2gether Benard Koech za 1:07:37 h. Môj prvý polmaratón som si užíval, trať sa mi páčila a aj diváci nám pomohli svojím povzbudzovaním,“ vravel Koech. Tretí finišoval výkonom 1:11:36 h Marek Hladík (BK HNTN Bratislava), ktorý bol takisto ako pred rokom (vtedy ho predstihla trojica Švédov) najlepší zo Slovákov. „Už ráno som videl, že na osobák to nebude, keďže veľmi fučalo. Sústredil som sa preto na to, aby som skončil čo najvyššie. Z tretej priečky mám radosť,“ vravel v cieli Hladík.

V kategórii žien si zopakovala lanské polmaratónske prvenstvo v Bratislave Veronika Zrastáková z Topoľčianok behajúca za ŠK ŠOG Nitra, ktorá dosiahla čas 1:21:11 h, čo jej nový osobný rekord. Dcéra bývalého popredného slovenského strednotratiara a vytrvalca Petra Zrastáka vyhrala tretí polmaratón v kariére, okrem dvoch bratislavských prvenstiev má na konte aj minuloročný triumf v rámci MMM v Košiciach. „Chcela som len dobehnúť do cieľa, lebo som po chorobe. Osobný rekord ma milo prekvapil,“ skonštatovala Veronika Zrastáková. „Bežalo sa mi ťažko, najmä posledné kilometre, keď som ostala sama, boli náročné.“

Sobotňajšie disciplíny v rámci programu 13. ročníka ČSOB Bratislava Marathon mali v kategórii mužov zahraničných víťazov. V behu na 10 km bol najrýchlejší Pierre Fournier zo Švajčiarska časom 32:46 min pred dvojicou Marek Ondrovič (AC Malacky) a Matúš Kompas (AO Duslo Šaľa). Víťazná šnúra Lukáša Olejníčka v minimaratóne na 4,2 km naďalej pokračuje. Český bežec obhájil prvenstvo a v Bratislave triumfoval už ôsmykrát (12:36). Druhý skončil talentovaný 16-ročný Karol Dráfi z AC Nové Zámky.
V kategórii žien vyznel súboj na 10-kilometrovej trati pre Zuzanu Durcovú z BMSC Bratislava (38:28), ktorá o štyri sekundy predstihla svoju oddielovú kolegyňu Luciu Janečkovú. V minimaratóne na 4,2 km suverénne zvíťazila Lucia Vlčáková z ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica (13:59)

V deviatich disciplínach v rámci 13. ročníka ČSOB Bratislava Marathon súťažilo cez víkend dovedna takmer 12 000 bežcov. Maratón dokončilo 919 z 1041 vytrvalcov na štarte, skoro 100 využilo novinku organizátorov a dobehli do cieľa polmaratónu a nepokračovali už do druhého kola maratónu. Do cieľa polmaratónu dobehlo rekordných 2997 bežcov z 3017, doterajšie maximum bolo vlaňajších 2688.

„Ďakujeme veľmi pekne všetkým účastníkom, nesmierne nás potešil výrazný nárast počtu divákov v cieli, ale najmä na trati behu či už v Ružinove alebo v centre mesta. Veľká vďaka patrí aj všetkým našim dobrovoľníkom a všetkým tým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu podujatia, vrátane našich partnerov a príslušníkov dopravnej, poriadkovej a mestskej polície, vrátane dispečerov dopravného podniku“, uzavrel 13. ročník podujatia jeho riaditeľ Jozef Pukalovič.

FAKTY Z 13. ROČNÍKA ČSOB BRATISLAVA MARATHON

MUŽI – ČSOB MARATÓN: 1. Jiří Čípa (ČR) 2:22:16 h, 2. Marián Zimmermann (SR/pro-body.sk & ZRT Kluknava) 2:31:20, 3. Piotr Stachyra (Poľ.) 2:34:08, 4. Tomáš Mika (ČR) 2:35:13, 5. Miroslav Ilavský (Jogging club Dubnica n/V.) 2:36:16, 6.  Jan Kalenda (ČR) 2:38:01, 7. Boris Kotman (TJ Dynamo Dolný Kubín) 2:38:08, 8. Lukáš Ďurec (Intersport) 2:40:41.

ŽENY – ČSOB MARATÓN: 1. Kristína Néč-Lapinová (Trian/Rocktechnik Banská Bystrica) 2:58:41, 2. Tereza Ďurdiaková 2:59:41, 3. Barbora Nováková (obe ČR) 3:02:49, 4. Sylvia Šebestianová (Atletika ŠK Skalica) 3:04:36, 5. Magdalena Čípová 3:07:34, 6. Lenka Kohnová (obe ČR) 3:13:56.

MUŽI – MERCEDES-BENZ POLMARATÓN: 1. Benard Koech (Keňa) 1:07:37 h, 2. György Horváth (Maď.) 1:10:28, 3. Marek Hladík (BK Hraj na tie nohy Bratislava) 1:11:36.

ŽENY – MERCEDES-BENZ POLMARATÓN: 1. Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) 1:21:11, 2. Nóra Szabóová (Maď.) 1:24:38, 3. Barbora Chrenková (Jogging klub Dubnica nad Váhom) 1:24:45.

ADIENT ŠTAFETOVÝ MARATÓN: 1. behame.sk (René Valent, Alexander Jablokov, Tibor Kakas, Pavol Chomanič) 2:34:03, 2. Adidas Runners Budapešť/Speed Squad (Áron Kiss, Tamás Kazi, Márton Pápai, Máté Kaszab) 2:39:24, 3. BŠK Banská Bystrica (Matej Tabak, Ladislav Abrahám, Štefan Gregor, Peter Urbán) 2:49:45.

JOHNSON CONTROLS ŠTAFETOVÝ POLMARATÓN: 1. Adidas Runners Bratislava/Speed Squad (Šimon Wahlandt, Peter Wahlandt, Jozef Repčík, Leonard Lendvorský) 1:10:20 h, 2. Chlapci zo Stropkova (Miroslav Čačík, Miroslav Peško, Matej Čačík, Ľuboslav Moza) 1:21:04, 3. Run for fun rakety (Jana Mozolániova, Jana Škanderová, Natalia Hauserová, Zdeno Špičan) 1:29:04,… 5. Slovenský atletický zväz (Peter Korčok, Veronika Ľašová, Matúš Kompas, Július Korčok) 1:29:33 (penalizácia 10 min za štart z prvého koridoru).

MUŽI – DESIATKA S BIRELLOM (10 km): 1. Pierre Fournier (Švajč.) 32:46, 2. Marek Ondrovič (AC Malacky) 33:28, 3. Matúš Kompas (AO Duslo Šaľa) 33:51.

ŽENY – DESIATKA S BIRELLOM (10 km):  1. Zuzana Durcová 38:28, 2. Lucia Janečková (obe BMSC Bratislava) 38:32, 3. Zuzana Švejdová (AC Malacky) 41:03.

MUŽI – NUTRILITE MINIMARATÓN (4,2 km): 1. Lukáš Olejníček (ČR) 12:36, 2. Karol Dráfi (AC Nové Zámky) 13:10, 3. Vojtěch Zemánek (ČR) 13:21.

ŽENY – NUTRILITE MINIMARATÓN (4,2 km): 1. Lucia Vlčáková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 13:59, 2. Jana Olejníčková (ČR) 15:19, 3. Jana Mozolániová (Run for Fun Bratislava) 15:43.

BRATISLAVSKÝ MESTSKÝ MARATÓN – HISTÓRIA

VÍŤAZI MARATÓNU

2. 4. 2006: Bogdan Dziuba (Poľ.) 2:33:08 - Andrea Bérešová (SR) 3:10:43
1. 4. 2007: Artur Blasinski (Poľ.) 2:25:09 - Dana Janečková (SR) 2:56:22
30. 3. 2008: Vasil Remščuk (Ukr.) 2:19:42 - Katalin Farkasová (Maď.) 2:56:29
29. 3. 2009: Alexej Hauryčenko (Biel.) 2:21:40 - Judit Földingová-Nagyová (Maď.) 2:50:21
28. 3. 2010: Edwin Kibowen (Keňa) 2:27:39 - Lilian Koechová (Keňa) 2:51:16
27. 3. 2011: Ashenafi Erkolo (Et.) 2:22:09 - Lilian Koechová (Keňa) 2:45:30
1. 4. 2012: Micah Samoei (Keňa) 2:21:09 - Lucy Wambuiová-Murigiová (Keňa) 2:42:41
24. 3. 2013: Isaac Chesiny (Keňa) 2:18:33 - Lilian Koechová (Keňa) 2:51:42
6. 4. 2014: Joel Mwangi (Keňa) 2:18:22 - Alice Kiborová (Keňa) 2:42:55
29. 3. 2015: Hosea Tuei (Keňa) 2:17:18 - Hellen Kimutaiová (Keňa) 2:35:35
3. 4. 2016: Jiří Čípa (ČR) 2:27:41 - Zsófia Bódiová (Maď.) 3:12:39
2. 4. 2017: Jozef Urban (SR) 2:29:44 - Michaela Mertová (ČR) 2:51:49
8. 4. 2018: Jiří Čípa (ČR) 2:22:16 - Kristína Néč-Lapinová (SR) 2:58:41

POČET BEŽCOV NA ČSOB BRATISLAVA MARATHON (2006 – 2018)
2006: 760
2007: 1057
2008: 1668
2009: 2246
2010: 3653
2011: 5723
2012: 6693
2013: 7530
2014: 8036 (prihlásených 8834)
2015: 9284 (prihlásených 10 360)
2016: prihlásených 11 453
2017: prihlásených 11 756
2018: prihlásených približne 13 071

KONTAKTY PRE MÉDIÁ
Gabriel Bogdányi, vedúci tlačových služieb podujatí organizovaných spoločnosťou Be Cool
Tel.: +421-918-800 460, +421-905-412 345, e-mail: gabriel@sita.sk

Generálny partner
Partner polmaratónu
Hlavný partner
Partner Minimaratónu
Partneri štafetového behu
Partner desiatky
Partner detských behov
Partneri zdravia
Športový partner
Oficiálny hotel
Produktoví partneri
Top partner
Hlavní mediálni partneri
Mediálni partneri
Partneri
Sme súčasťou
AIMS
Počet návštev
Dnes
55
Včera
683
Týždeň
738
Mesiac
38797
Všetky
1183375